शनिबार ०२ आषाढ २०८१

काठमाडौँ – नेपालीहरुको रङहरुको पर्व होली आगामी चैत ११ गते मनाइदैछ । यस वर्ष होली आगामी चैत ११ गतै हिमाली र पहाडी भेगमा तथा चैत १२ गते तराइमा मनाइन्छ । यस दिन चन्द्रग्रहण पनि लाग्दैछ। ग्रहणको समयमा गर्भवती महिलाहरु सजग रहनुपर्छ शास्त्रमा उल्लेख गरिएको छ ।

होली र चन्द्रग्रहण एकै दिनमा हुने भएकाले यदि तपाईं गर्भवती हुनुहुन्छ र होली खेल्ने सोचमा हुनुहुन्छ भने विशेष ख्याल गर्नुहोस्, यद्यपि यो पेनम्बरल चन्द्रग्रहण भारतमा देखिने छैन। तर गर्भवती महिलाहरूले सावधानीका रूपमा केही नियमहरू पालना गर्नुपर्छ।

होलीको दिन गर्भवती महिलाले धारिलो वस्तुको प्रयोग गर्नु हुँदैन । किनभने चन्द्रग्रहणको समयमा गर्भवती महिलालाई सुई, चक्कु र कैंची प्रयोग गर्न निषेध गरिएको छ। यसले बच्चामा नराम्रो असर गर्छ ।

होलीको दिन गर्भवती महिलाले ग्रहणको उज्यालोबाट आफूलाई सुरक्षित राख्नुपर्छ । घरमै होली खेलौँ र बाहिर ननिस्कौँ । गर्भवती महिलाका लागि चन्द्रग्रहण शुभ मानिएको छैन किनभने यस समयमा केही नकारात्मक शक्तिहरू निस्कन्छ, जसले भ्रूणलाई असर गर्छ।

ग्रहणको समयमा गर्भवती महिलाले सुत्नु हुँदैन । यस अवधिमा सुत्दा बच्चा मानसिक रूपमा कमजोर हुने धार्मिक मान्यता छ । यस्तो अवस्थामा होलीको दिन ओछ्यानमा आराम गर्दा भगवानको नाम र मन्त्र जप गर्नुहोस्, यसले थकान आउँदैन ।

चन्द्रग्रहणको समयमा कुनै पनि कुरा खान निषेध गरिएको भए पनि गर्भावस्थामा भोक लाग्दा बच्चालाई असर गर्न सक्छ, यस्तो अवस्थामा होलीको दिन स्वस्थकर खानेकुराको सेवन गर्नुपर्छ । धेरै भुटेको वा बाहिरको मिठाई नखाने । घरमा बनेको मिठाई आदि खाने ।


Last Updated on: March 11th, 2024 at 7:31 am
२७२ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया