आइतबार १० आषाढ २०८१

काठमाडौं । भारतको मध्य प्रदेशको धार जिल्लाको पडलिया गाउँमा अनौठो घटना बाहिर आएको छ । जुन ढुङ्गालाई गाउँलेहरूले वर्षौंदेखि कूल देवताका रूपमा पुज्दै आएका थिए, ती ढुङ्गाहरू लाखौं वर्षअघिका डायनासोरको अण्डा भएको खुलेको छ ।

वास्तवमा नर्मदा उपत्यकाको यो क्षेत्र करोडौं वर्ष पहिले डायनासोर युगसँग जोडिएको छ र करिब ६५ करोड वर्ष पहिले यहाँ डायनासोरको क्षेत्र थियो । तर, अहिले प्रशासन सक्रिय भएर अण्डाको जाँच गरिरहेको छ ।

स्थानीय डायनासोर विज्ञ विशाल वर्माले केही दिनअघि तीन जना वैज्ञानिकको कार्यशाला आयोजना गरिएको बताए । यस कार्यशालामा वैज्ञानिक डा. महेश ठक्कर, डा. विवेक वी कपुर, डा. शिल्पा उपस्थित थिए। उनीहरु सबै मण्डुस्थित डाइनोसर फोसिल पार्कको विकास कार्यको अवलोकन गर्न पनि आएका थिए ।

यस समयमा, वैज्ञानिकहरूले देखे कि गाउँका मानिसहरूले लगभग १८ सेन्टिमिटर व्यासको गोलाकार ढुङ्गाको पूजा गर्छन्। उनीहरुको काकर भैरव गोलाकार ढुङ्गामा बसेको जानकार गाउँले वेस्ता पटेलले बताए । यो देवताले सिंगो गाउँमा कुनै समस्या आउन दिन्नन भन्ने उनीहरूको विश्वास छ।

लखनउका वैज्ञानिकहरूको टोलीले अनुसन्धान गर्दा गोलाकार ढुङ्गाको आकार डायनासोरको अण्डा भएको पत्ता लगाए । गाउँलेहरूले यसलाई देवता मानेर पुजा गर्थे ।

नर्मदा उपत्यकामा जताततै डायनासोरको जीवाश्म छरपस्ट रहेको विज्ञहरुको विश्वास छ । यसका लागि माण्डुमा एउटा पार्क बनाइँदै छ जसले गर्दा जीवाश्महरू जोगाउन सकियोस् ।


Last Updated on: December 27th, 2023 at 5:05 pm
११९८ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया