शनिबार ०२ आषाढ २०८१

काठमाडौं – हरियो खुर्सानीका स्वास्थ्यका लागी फाइदाजनक रहेको एक अध्ययनले देखाएको छ । यदि मात्र होइन् हामीले याद कत्तिको गरेका छौँ डिनर टेबलमा सलादको रूपमा हरियो खुर्सानी र प्याज दिनु धेरै महत्त्वपूर्ण मानिन्छ। तर स्वादमा मसालेदार हुने हरियो खुर्सानीले हाम्रो मुटुको धेरै ख्याल राख्छ।

खानामा हरियो खुर्सानीको प्रयोग गरिएन भने यसको स्वाद राम्रो लाग्दैन । हरियो खुर्सानी भान्साकोठामा बनाइएको लगभग हरेक परिकारमा थपिन्छ। कसैलाई हरियो खुर्सानी बढी खान मन पर्छ भने कसैलाई कम मसलादार खान मनपर्छ ।

तर स्वाद बढाउने यो खुर्सानी तपाईको मुटुका लागि निकै फाइदाजनक हुन्छ । यसले हृदयाघातको जोखिम कम हुन्छ । हरियो खुर्सानी खानु मुटुको स्वास्थ्यका लागि फाइदाजनक हुन्छ।

हरियो खुर्सानीले मुटुको ख्याल राख्छ
खुर्सानीले तौल घटाउनेदेखि लिएर धेरै स्वास्थ्य समस्यामा मद्दत गर्छ । खुर्सानीमा पाइने क्याप्साइसिन तत्वले यसलाई मसालेदार मात्र बनाउँदैन यसका साथै यसले स्वास्थ्यका लागि धेरै फाइदा पनि गर्छ । खुर्सानीमा भर्खरै गरिएको अनुसन्धानपछि खुर्सानीले हृदयाघात वा स्ट्रोकबाट मृत्यु हुने सम्भावना कम गर्ने कुरा पत्ता लागेको छ ।

अनुसन्धानमा के भेटियो

स्वास्थ्य विज्ञहरूका अनुसार हप्तामा कम्तीमा चार पटक खुर्सानी खाँदा कोरोनरी मुटुरोगबाट मर्ने सम्भावना ४४ प्रतिशतले घट्न सक्छ । एकै समयमा, स्ट्रोकबाट मर्ने सम्भावना 61 प्रतिशतले कम हुन सक्छ। डा. हितेश भन्छन् कि यस्ता अध्ययनहरू अवलोकन मात्र हुन्, यसले स्वास्थ्यमा खुर्सानीको फाइदाजनक प्रभाव मात्र देखाउँछ भन्ने कुरा पनि बुझ्नु जरुरी छ।

ताजा र सुक्खा खुर्सानीमा पनि एन्टिअक्सिडेन्ट पाइने स्वास्थ्य विज्ञहरू बताउँछन् । यसमा भिटामिन सी प्रचुर मात्रामा पाइन्छ । यसले शरीरको रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउनुका साथै रोगबाट पनि बचाउँछ ।


Last Updated on: February 22nd, 2024 at 8:48 am
३४४ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया