बिहिबार ३१ जेठ २०८१

काठमाडौँ– मानिसहरु अक्सर कोलाजेनलाई सौन्दर्य खानाको रूपमा हेर्छन्, तर कोलाजेन छालाको लागि मात्र फाइदाजनक छैन तर बलियो हड्डी र मुटुको स्वास्थ्यको लागि विशेष गरी लाभदायक छ। यो एक महत्त्वपूर्ण प्रोटिन हो, जसले शरीरमा विभिन्न प्रकारका तन्तुहरूलाई बलियो बनाउन मद्दत गर्छ।

नेशनल इन्स्टिच्युट अफ हेल्थका अनुसार ३० वर्षको उमेरपछि शरीरमा कोलाजेनको उत्पादन कम हुन थाल्छ । जसका कारण छाला झर्ने र हड्डी दुख्ने जस्ता समस्या हुन थाल्छ । कोलेजनको कमीले मुटुको कामलाई पनि असर गर्छ। कोलेजन भिटामिन सी बाट व्युत्पन्न हुन्छ, जुन एक उच्च एन्टिअक्सिडेन्ट हो, जसले अन्य धेरै रोगहरूको जोखिम कम गर्दछ। तपाईंको आहारमा कोलाजेनका लागि यी खानेकुराहरू समावेश गर्नुहोस्।

हड्डी बलियो बनाउँछ
कोलेजनले हड्डीहरूलाई बल र लचिलोपन प्रदान गर्दछ। कोलाजेनको उपभोगले हड्डीको घनत्व कायम राख्न मद्दत गर्छ, जसले गर्दा ओस्टियोपोरोसिस जस्ता रोगहरूको जोखिम कम हुन्छ। कोलेजन संयुक्त कार्टिलेज को एक महत्वपूर्ण भाग हो। यसले जोर्नी दुख्ने र सुन्निने समस्यालाई पनि कम गर्न मद्दत गर्छ ।

मुटुको स्वास्थ्यको लागि महत्त्वपूर्ण
कोलेजेनले धमनीका भित्ताहरूलाई बलियो र लचिलो राख्न मद्दत गर्छ। यसले रगतको प्रवाहलाई सुधार गर्छ र मुटुको स्वास्थ्यमा सुधार गर्छ। कोलेजनले रक्तचाप नियन्त्रण गर्न पनि मद्दत गर्छ।

मुटुको पम्पिङ क्षमता बढ्छ
कोलेजनले मुटुको तन्तुलाई बलियो बनाउँछ, जसले मुटुको पम्पिङ क्षमता बढाउँछ र हृदयघातको जोखिम कम गर्छ।

कोलाजेनको लागि प्रोटीन आहार लिनुहोस्
कोलेजन एक प्रोटिन हो, यसलाई प्राप्त गर्न तपाईंले आफ्नो आहारमा माछा, कुखुरा, अण्डा, दुग्धजन्य पदार्थ र नट्स समावेश गर्नुपर्छ। यसमा प्रोटिनको मात्रा धेरै हुन्छ, जसले शरीरमा कोलाजेन उत्पादन गर्न मद्दत गर्छ।

भिटामिन युक्त आहार उपयोगी छ
कोलाजेन बढाउनको लागि, आफ्नो आहारमा भिटामिन सी को स्रोत बढाउनुहोस्। यसका लागि आफ्नो आहारमा सुन्तला, कागती, गाजर, रातो सिमला मिर्च, स्ट्रबेरी र ब्रोकाउली जस्ता खानेकुराहरू समावेश गर्नुहोस्।


Last Updated on: June 9th, 2024 at 9:53 am
३९७ पटक हेरिएको

तपाईको प्रतिक्रिया